خانه / فرهنگ اسلامی / انقلاب اسلامی / ۵۰ مطالبه فرهنگی مقام معظم رهبری ازجامعه فرهنگ وهنر(قسمت آخر)

۵۰ مطالبه فرهنگی مقام معظم رهبری ازجامعه فرهنگ وهنر(قسمت آخر)

  1.  پرهیز از کبر و علاج آن

«اگر تکبّر چیز خوبی بود، باید اجازه تکبّر به پیامبران و به اولیای خدا داده می شد.»(8/5/59) فلذا «یکی از چیزهایی که این خلق وخوی های بد را در انسان از بین می برد، این است که ولو تصنّعاً و مجازاً انسان ضد آن را به خود ببندد.»(2/3/59)

  1.  عدم حالت انفعالی در برابر بداخلاقی دیگران(عدم مقابله به مثل)

«قطعاً و حتما بایستی نقش انفعالی در مقابل بدرفتاری و بداخلاقی دیگران نکنیم و به این کیفیت است که صمیمیت ها برقرار می ماند و اضافه می شود و به این ترتیب است که امکان همکاری و همراهی و همگامی زیاد می شود.» (2/3/59)

(انفعال به معنی کاری مشابه و یا در راستای کار طرف مقابل است.)

  1. ترک حسد،رفت وآمد وارتباط دائم،همکاری وتعاون، سه خصوصیت لازم برای هر تشکیلات :

«در میان یک جمع نزدیک به هم، چه یک جمع خویشاوند و چه یک جمع دوست و چه یک جمع همکار، اگر این سه خصوصیت نباشد دچار وهم و سستی و شماتت و ملامت دشمنان خواهند شد. آن سه خصوصیت که در هر جمعی باید باشد این است «وَ هیَ تَرکِ الحَسد فیما بَینهُم لئلا یَتَحزَّبوا فَیَتشَتَّت اَمرُهُم» اول این که به یکدیگر حسد نورزند زیرا حسد آنها را دسته دسته می کند و کار آنها پراکنده می شود. «وَ التَّواصُلُ لیکُون ذلکَ حادیاً لهُم علَی الاُلفَه» دوم اینکه با یکدیگر ارتباط و رفت و آمد و دیدار داشته باشند، زیرا این آنها را به همدیگر نزدیک تر می کند و میان آنان الفت برقرار می کند. «وَ التَّعاوُن لتَشملَهُم العِزّه» سوم اینکه با یکدیگر همکاری انجام بدهند، زیرا این موجب می شود که عزت همه آنها را در بربگیرد. این سه خصوصیت برای هر جمعی که به نحوی با یکدیگر ارتباط و نزدیکی دارند لازم الرعایه است.»(12/6/59)

  1.  کنار گذاشتن اختلاف سلیقه وتوجه به اشتراکات

«توصیه می کنم که از اختلاف نظرها، اختلاف سلیقه ها جداً پرهیز کنید. اختلاف سلیقه ها را کنار بگذارید، دنبال وجوه مشترک بگردید.»(16/3/57)

  1.  پرهیز از بروکراسی کاذب وکارهای زائدودست وپاگیر:

«در زمینه کار سازمانی و تشکیلاتی، از کاغذبازی و اداره بازی پرهیز کنید این توصیه را جدی بگیرید و هرچه می توانید مورد توجه قرار دهید که بسیار مهم است. دیگر اینکه تشکیلات را حجیم نکنید.»(14/11/71)

چابک و چالاکی یک تشکیلات کوچک یا بزرگ به سرعت بخشیدن برای رسیدن آن به اهداف مدنظر کمک شایانی می کند.

  1. عدم دل خوش کردن به کارهای فعلی:

«[یک آفت] دل خوش کردن به یک تفکر مجرد است، یعنی فکر کنیم که حالا ما مشغول کاریم، دیگر بیشتر از این چه کار کنیم. بدون اینکه با مسائل جاری جامعه خودمان در تماس باشیم، بدون اینکه سعی کرده باشیم که نیازهای فکری و عملی را بشناسیم و حتی بدون اینکه به خودمان زحمت بدهیم که از زبان ها و دهان ها و ذهن هایی سوال کنیم که چه اشکالاتی و چه نیازهایی دارند.»(12/10/55)

  1. عدم داشتن عجله

«آفت بعد یک مقدار عجله است. عجله در کارها همیشه کار را خراب می کند. احساس اینکه دیر شده و شتاب و سرعت باید داشت، غیر از عجله دست و پاگیر است.»(12/10/55)

بنابراین «شما کمتر کار عمیقی را پیدا می کنید که با عجله و سرهم کنی درست شده باشد.»(18/9/61)

  1.  انجام کار بصورت محکم وقوی

«کار را متقن باید انجام دهید. من این حدیث را مکرراً خوانده ام؛ به خصوص برای شما بارها خوانده ام، که از پیغمبر اکرم(ص) نقل شده است که فرموده اند: «رَحِمَ الله امرِءً عَمِل عَملاً فَاَتقَنَه» خدا رحمت کند آن کسی را که کاری انجام دهد و آن کار را متقن و محکم انجام دهد. کار را جدی باید گرفت. کار را باید محکم انجام داد متقن باید انجام داد.» و إتقان «یعنی نگذارید در هیچ گوشه کار اشکال به وجود آید.»(25/8/72)

  1.  تلاش زیاد برای مشکل زیاد

«وقتی که انسان می بیند مشکل زیاد است، باید تلاشش را زیاد کند، وقتی می رسیم به جایی که سخت است و نمی شود آنجا را کند، باید ضربه را قوی تر وارد کنیم و قوت را بیشتر کنیم تا خداوند هم کمک کند.»(5/5/71)

خوب می دانیم که چه قدر کار انجام نشده در کشور است چقدر دشمن داخلی داریم و چقدر دشمن خارجی و چه چالشهای تاریخی برای این ملت و کشور بوجود آمده است آیا تلاشمان با مشکلاتمان همان است؟

  1.  ارزش قائل شدن برای هنر و فرهنگ

«امیدوارم که ارزش هنر در همان جایگاه حقیقی خودش، اول مورد توجه اهل هنر قرار گیرد و آنها به ارزش محموله باارزشی که در وجودشان است، توجه کنند و آن را احترام نمایند. احترام کردنش هم به این است که آن را در جای شایسته ای خرج کنند. امام سجاد(ع) در حدیثی        می فرمایند: «جان و وجود انسانی تو ارزشمند ترین چیزهاست؛ هیچ چیزی جز بهشت موعود خدا نمی تواند بهای این جان قرار گیرد؛ این را به غیر بهشت خدا ندهید.» هنر بخشی از آن فاخرترین و ارزشمند ترین قسمت های جان انسانی است؛ باید برای این ارزش قائل شد و آن را برای خدا خرج کرد. البته وقتی می گوییم برای خدا خرج کنید.»(1/5/80)

درخاتمه:

آنچه گذشت را می توان تنها گوشه ای ازانتظارات رهبر معظم انقلاب دانست که صرفاًبا   محوریت کتاب  د غد غه های فرهنگی به طورا جمالی به تحریر قلم درآمد، باشد که سرلوحه همه مدیران،مسئولان وفعالان فرهنگی کشورازبزرگ وکوچک قرار گیردتا انشاءالله بتوانیم           پیش نیازهای فرهنگی حکومت مهد وی رافراهم نمائیم.

درباره ی admin

همچنین ببینید

خصوصیات امیرالمونین علیه السلام از منظر رهبری

خصوصیات امیرالمونین علیه السلام از منظر رهبری یک دسته از خصوصیّات امیرالمؤمنین، خصوصیّات معنوی و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *