خانه / فرهنگ اسلامی / انقلاب اسلامی / مشکلات انقلاب و مشکلات امیرالمومنین علیه السلام

مشکلات انقلاب و مشکلات امیرالمومنین علیه السلام

مشکلات انقلاب و مشکلات امیرالمومنین علیه السلام

و ما نباید روحیۀ خودمان را از دست بدهیم برای مشکلات.

با روحیۀ قوی شما جوان‌ها و متوجه‌های به خدا این مشکل بزرگی که عبارت از این رژیم فاسد بود آن را پس زدید و از بین بردید، این روحیه را حفظ کنید، این روحیۀ قوی را حفظ کنید؛ خدا با شماست. وقتی خدا با کسی باشد کارها درست می‌شود.

البته پشت سر هر انقلاب مشکلات زیاد هست. لکن آنهایی که اعتقاد به این انقلاب دارند، ایمان به این نهضت دارند، این روحیه قویی‌ای که با آن روحیۀ قوی و آن ایمان راسخ و آن توجه به خدای تبارک و تعالی شما را پیش برد، مادامی که این روحیه محفوظ باشد، شما پیش می‌روید. حالا گاهی کندی دارد، گاهی تندی دارد، گرفتاری دارد، راه حق گرفتاری دارد؛ هر راه حقی مشکلات دارد.

شیاطین نشسته‌اند سر راه حق که مردم را منحرف کنند، مال حالا نیست، زمان پیغمبر هم همین طور بوده، مشکلات پیغمبر از مشکلات ماها زیادتر بوده است. مشکلات امیرالمومنین ـ سلام‌اللّه‌ علیه ـ از مشکلات ما بیشتر بوده، گرفتاری آنها از گرفتاری ما بیشتر بوده، آنها هم از دوستانشان مخالفت می‌دیدند، این دسته‌ای که قیام کردند در صفین، در مقابل حضرت امیر ایستادند و شمشیر کشیدند به روی حضرت، اینها از دوستان حضرت بودند؛ مخلصین حضرت بودند، گرفتاری حضرت از مخلصینش شاید بیشتر بود تا از سایرین. امام حسن ـ سلام‌اللّه‌ علیه ـ آن قدر گرفتاری که از این دوستان و اصحابش داشت از دیگران نداشت.

اصحابی که توجه نداشتند که امام زمانشان روی چه نقشه دارد عمل می‌کند، با خیال‌های کوچکشان، با افکار ناقصشان در مقابلش می‌ایستادند و غارتش کردند و اذیتش کردند، و ـ عرض می‌کنم که ـ شکستش دادند، معاهده با دشمنش کردند و هزار جور بساط درست کردند. شما گمان نکنید که این مشکلات برای من و شماست.

هر چه مشکلات زیادتر باشد، اجرش زیادتر است؛ الهیتش زیادتر است. اگر آدم در حال خیلی وسعت، و در حال خیلی تفریح و تفرح، گرایش به اسلام بکند اینکه چیزی نیست. خوب، همه وقتی که وقت نتیجه بردن[است]حاضرند.

آن روزی که برای اسلام زحمت پیش می‌‌آید، آن روزی که زحمت و مرارت دارد، آن روزی که خون دارد، آن روزی که رنج دارد، آن روزی که با سرنیزه آدم مقابل است، آن روزی که با توپ و تانک مقابله می‌کند، آن روز، روزی است که مرد از غیرمرد تمیز داده می‌شود، مسلمان از غیرمسلمان. آن روز، روزی است که روز اجر است؛ روزی است که خداوند توجهش را به این ملت کرد.

تحول روحی در جوان‌ها

این تحول روحی، این تحولی که در جوان‌های ما پیدا شد، این دست خدا بود؛

بشر نمی‌تواند در ارواح مردم این طور مؤثّر باشد. آن خداست که مقلِّب القلوب است، قلبها دست اوست، متحول می‌کند.

قلبهای ضعیف را قوی می‌کند، آن قلبی که از یک پاسبان می‌ترسید حالا مقابل توپ و تانک می‌رود، استقبال می‌کند از مردن، از شهادت، این کار خدا بود، خدا را در این امور باید دید؛ اعتمادتان به خدا باشد، توجه‌تان به خدا باشد؛ خلق از شما پذیرفتند یا نپذیرفتند، چیزی نیست.

کوششتان همین باشد که برادرهای خودتان را نجات بدهید؛

ملت خودتان را نجات بدهید. کوشش این باشد که اسلام را ما بتوانیم در این مملکت، آن طوری که اسلام هست، آن طوری که خدای تبارک و تعالی مقرّر فرموده است، آن طور ما بتوانیم در ایران پیاده کنیم.

راه طولانی است، و قوی باشید، قدرتمند باشید؛ اراده‌تان قوی باشد. ان‌شاءاللّه‌ که این چهره‌های نورانی ذخیره برای اسلام باشد و متصل بشود این زمان به زمان ظهور مهدی ـ سلام‌اللّه‌ علیه.

درباره ی admin

همچنین ببینید

خصوصیات امیرالمونین علیه السلام از منظر رهبری

خصوصیات امیرالمونین علیه السلام از منظر رهبری یک دسته از خصوصیّات امیرالمؤمنین، خصوصیّات معنوی و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *