خانه / شاخه ها / فرهنگ و تمدن / فرهنگ و توسعه فرهنگی

فرهنگ و توسعه فرهنگی

توجه خاص به فرهنگ و داشتن یک برنامه فرهنگی مناسب برای هر جامعه از ضروریات غیر قابل انکار است و برای رسیدن به آرمان های مورد نظر می بایست پس از نیاز سنجی و برنامه ریزی فرهنگی به برنامه ریزی در بقیه ابعاد جامعه پرداخت.

نیازهای (فرهنگی- اجتماعی) با توجه به نقشی که در رشد و توسعه فرهنگی و حیات یک جامعه دارند، دارای اهمیت هستند. توجه به فعالیت های فرهنگی و ترویج آن به عنوان مساله ای که ارتباط تنگاتنگ با مباحث اساسی جامعه دارد موجب می گردد که افراد جامعه در مسیری قرار گیرند که مقصدش، رسیدن به عالی ترین و بهترین احساساتی است که انسان ها به آن دست یافته اند.

توجه به فعالیت های فرهنگی برای بالندگی دانش فرهنگی، تقویت فرهنگ شهروندی، دگرگونی های فرهنگی، همکاری های فرهنگی، تشخیص اولویت های فرهنگی و سرانجام کاهش پیامدهای سوء فرهنگی و نظایر آن ضرورت دارد.

نکته دیگر در مورد اهمیت فرهنگ آن است که فرهنگ تاثیرگذار بر توسعه است، زیرا روش تفکر ملت ها در قبال پیشرفت را تشکیل می دهد و نیز ارزش های فرهنگی، اهمیت ویژه ای دارند چون پایه های اصلی پیشرفت هستند و فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بر مبنای آن شکل می گیرد. فرهنگ باید بتواند محیطی شاد، سالم با مردمانی که همواره بهتر و درست عمل کردن را می آموزند ایجاد کند. اعتقادات و اعمال فرهنگی ابزارهایی برای تکامل هستند نه الگوی ثابتی که عرف اجتماعی را تعیین می کند

توسعه فرهنگی

هدف توسعه فرهنگی، ارتقاء و اعتلاء زندگی فرهنگی جامعه و دستیابی به ارزش های متعالی فرهنگی است یا به عبارتی دیگر توسعه فرهنگی، افزایش قدرت و کارآمدی یک فرهنگ در پاسخگویی به نیازهای فرهنگی، معنوی و مادی انسان ها است. امروزه شاخص های عمده توسعه فرهنگی را از طریق آموزش و پرورش، آموزش عالی، مطالعه، میزان سواد، مصرف کالاهای فرهنگی، ابزار ارتباطات از قبیل مبادلات پستی و تلفن، برخورداری از مراکز فرهنگی به ویژه مراکز فرهنگی – تاریخی و تحول در خانواده و استقلال آن در قالب خانواده های هسته ای که خود نشان از تحول در سنت هاست ارزیابی می کنند .

بعد فرهنگی توسعه را در هشت حوزه خلاصه می کند: «1.میزان دسترسی به عناصر فرهنگی و استفاده ار آن ها ۲٫آموزش و پرورش فرهنگی و هنری ۳٫ارتقاء خلاقیت و نوآوری ۴٫تشویق فرهنگ عامه و فرهنگ عمومی ۵٫تقویت هویت فرهنگی ۶٫ارتقاء مبادلات فرهنگی ۷٫ حفظ میراث فرهنگی ۸٫توسعه نگرش های قاطع در باب فرهنگی». او معتقد است: «بر این اساس می توان شاخص های توسعه فرهنگی را در  دو  محور بررسی کرد: الف) دسته اول شاخص هایی که بر بعد آموزشی فرهنگ تاکید دارد مثال نرخ بی سوادی، نسبت زنان باسواد، تعداد کتاب منتشر شده در هر سال، تعداد مطبوعات ب) دسته دوم شاخص هایی هستند که بر بعد روانی و هنجارهای اجتماعی فرهنگ یک جامعه تاکید دارند مثل نرخ طلاق، تعداد پرونده های دادگاه و نرخ امید به زندگی.

 


 . Cultural Development.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

تمدن اسلامی

از قرن شانزدهم و هفدهم دانشمندان اروپایی با استفاده از دانش و فلسفه‌ی مسلمانان ، ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *