خانه / کلیات / آناتومی فرهنگ / عناصر تشکیل دهنده فرهنگ

عناصر تشکیل دهنده فرهنگ

عناصر تشکیل دهنده فرهنگ

الف) عناصرمعنوی فرهنگ

۱- عقایدوباورها

عقاید،توافق هایی است در مورد این که در جهان حقیقی،چه چیزی اصل ودرست است و واقعیت دارد.هر چند ممکن است عقیده ای درست یا نادرست باشد.

۲-ارزش های اجتماعی

«ارزش ، بار معنایی ویژه ای است که انسان به برخی از اعمال، حالت ها و پدیده ها نسبت می دهد و برای آن در زندگی خود جایگاه قائل است.»

۳- هنجارها و مقررات اجتماعی

هنجار در واژه به معیار، الگو رفتار مرسوم، قاعده، مأخذ، مقیاس، حد وسط و معدل ترجمه شده است.

هنجارها، معیارهای رفتاری هستند که انتظار می رود به وسیله ی فرهنگ پذیر رعایت شود. این هنجارها در قالب عرف، آداب، سنت ها ، قواعد و قوانین عرضه شده هستند و از نسلی به نسل دیگر در میان اعضای یک مجموعه منتقل می شوند.

۴- نمادها

نمادها سلسله ای از امور قراردادی اند که معرف معنای خاصی می باشند. این امور می توانند یکی شی (پرچم) ژست یا عمل (مانند دو انگشت را به شکل v قرار دادن به نشانه ی پیروزی) یا رنگ (مانند لباس سیاه به هنگام عزاداری) شکل (مانندآرم جمهوری اسلامی) و یا آمیزه ای از دو یا چند علامت باشند.

ب) عناصر مادی فرهنگ

بخش دیگر فرهنگ، جنبه ی مادی آن یا همان تولیدات فیزیکی و دستاوردهای صنعتی یک جامعه است جنبه های مادی فرهنگ یک ملت، در کمیت و کیفیت بر ساخته هایی مانند ساختمان، بناها و میراث معماری، لباس، ابزار و وسایل کشاورزی، صنعتی و تجاری، وسایل منزل و زندگی، ابزارهای علمی، دستاوردهای صنعتی و فرآورده های فن آوری و…. یک جامعه تجلی می کند. (نائینی – درآمدی برمدیریت فرهنگی-۱۳۹۰)

درباره ی admin

همچنین ببینید

ابعاد فرهنگ

برخی فرهنگ را صرفا " در بعد معنوی یا روحیات می بینند و تعریف می ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *