خانه / شاخه ها / تبادل و تهاجم فرهنگی / برخی از عرفان های کاذب در ایران

برخی از عرفان های کاذب در ایران

معروفترین گرایشهای ضاله در کشور ما شیطان پرستی، عرفان کیهانی، اوشو، اکنکار، سرخپوستی، رام الله، پائولو کوئیلو و دالایی یاما هستند.

به گفته حجت الاسلام دکتر علی فلاح رفیع، رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی، سن گرایش به عرفانهای کاذب کاهش یافته است.  

او در گفتگویی با مهر درباره کاهش سن جذب به عرفان های کاذب گفت: "سطح سنی گرایش به عرفان های کاذب پایین آمده است؛ بسیاری از ترویج کنندگان این مکاتب برای تاثیرگذاری بیشتر بر افکار نسل جدید از سنین پایین دبستان و راهنمایی آموزشهای خود را آغاز می کنند، حتی برخی از فرقه های ضاله برای مراحل دبستان و راهنمایی کتابهایی نیزدارند زیرا اگر در این سنین شکاف را آغاز کنند بیشتر می توانند در کار خودشان موفق شوند."

بخش هایی از گفت و گوی رئیس مرکز هم اندیشی استادان و نخبگان دانشگاهی را بخوانید؛

– کسانی که در جهت ترویج عرفانهای کاذب و مشوش کردن اذهان فعالیت می کنند برای دوره نوجوانی (راهنمایی و دبیرستان) دانش آموزان برنامه های ویژه و علمی دارند. البته تمامی این فرقه ها کار علمی انجام نمی دهند اما برخی برای دوران راهنمایی و دبیرستان کتابها و معلمان مخصوص دارند. همچنین محافلی وجود دارد که در این دوران افراد را جذب کند.

– در مقابل این کتابها، آموزش و پرورش نیز باید مطالبی را درباره گرایشهای معنوی و روحی انسان که امری فطری است تهیه و تدوین کند و نرم افزارهای لازم را در این زمینه در اختیار معلمان قرار دهد.

– حساسیت متولیان آموزش و پرورش در زمینه ترویج عرفانهای کاذب چندان زیاد نیست. باید این حساسیت در سطح متولیان آموزش و پرورش بیشتر شود. هرچند زحماتی کشیده می شود اما فکر می کنم در این زمینه نیاز به حساسیت و دقت بیشتری است البته صرف حساسیت هم کفایت نمی کند و باید در این زمینه برنامه ریزیهای منظمی در مدارس انجام و دروس مخصوصی با همین عنوان تدوین شود.

– باید از زمان کودکی حتی دوران قبل از دبیرستان نیز برنامه داشت. زیرا بسیاری از اسباب بازیها و فیلمهای کودکانه که ساخته می شود فکر کودکان ما را برای پذیرش افکار و ارزشهای خود نشانه گرفته اند.

– متاسفانه ما به بحث اسباب بازی ها توجه نکرده ایم. بیش از ۹۰ درصد اسباب بازی ها در بازار براساس آموزه های دینی و اسلامی ما نیست و بیشترشان افکار منحرفانه را ترویج می کند و با ملیت و اسلامیت ما هماهنگی و تناسب ندارند.

– متاسفانه بعضی از فیلم ها در تلویزیون خودمان هم پخش شده است در حالی که افکاری که در این فیلم ها وجود دارد و انگیزه هایی که می خواهد القا کند انگیزه‌هایی شیطانی و منحرفانه است.

– باید قبل از پخش فیلمی در صدا و سیما کارشناسان آن را بررسی کنند. البته کارشناسان آموزش و پرورش نیز باید بسیار تخصصی و با انگیزه به این موضوع بپردازند. با این حال بر این باورم که چنین تعاملی وجود ندارد و اگر هم وجود دارد باید بیش از این باشد که نمودش را در سطح جامعه ببینیم.

– آموزش و پرورش می تواند با آموزش درست استفاده از اینترنت و خطراتی که می تواند این فضاها داشته باشد نسبت به این نوع مسائل هشدار دهد. وبلاگ ها و فیس بوک راههای خوبی برای مروجان این عرفانهای کاذب هستند.

– تعداد عرفان های کاذب در دنیا زیاد است؛ برخی تا سه هزار نوع عرفان را شناسایی کرده اند. در واقع تکثیر این نوع عرفانها برای آن است که در مقابل عرفان اسلامی بایستند.

– معروف ترین عرفان های کاذب در کشور ما شیطان پرستی است که به هیچ اصول اخلاقی پایبند نیست و گرایشهای جنسی نیز دارد. همچنین عرفان کیهانی، اوشو، اکنکار که مبنای آن سازمانهای جاسوسی آمریکا و در میان نظامیان آمریکا رواج بیشتری دارد، عرفانهای سرخپوستی، رام الله، پائولو کوئیلو، دالایی یاما از معروف‌ترینها در ایران هستند.

– برخی از این عرفانها نمایندگی و انتشارات در ایران دارند. به طور مثال اوشو شاید بیش از صد جلد کتابش به فارسی ترجمه شده است.

– نکته اصلی که در این عرفان ها وجود دارد اعتقاد نداشتن به خداست. در واقع در این عرفانها با توجه به نیاز انسان خسته عصر حاضر، به سه شاخص اصلی آرامش، امید و شادی توجه می کنند بی آنکه روح معنویت در آن جاری باشد.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

مدیریت نفس

در همه ی احوال بر نفس خود مدیریت می کنند متقین روز را با سپاس ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *