خانه / شاخه ها / تبادل و تهاجم فرهنگی / برخی ازآسیبهای فرهنگی فضای مجازی

برخی ازآسیبهای فرهنگی فضای مجازی

۱٫جوامع و مللی که از فرهنگ غنی و پرمایه برخوردار هستند ولی به هر دلیلی ( اقتصادی ، سیاسی و … ) در این عرصه حضوری حداقل را دارند در درازمدت موجب تضعیف و بی اثر شدن حضور فرهنگی آن ها در این فضا خواهد شد . و این امر آسیب جدی به فرهنگ هایی اصیل و باریشه که از محتواهایی غنی و ارزشی نیز برخوردارند ؛ وارد خواهد ساخت.

۲٫کاربرانی که به لحاظ عقیدتی و مذهبی ضعیف هستند ( به ویژه نوجوانان و جوانان ) از حضور در این فضا دچار آسیب جدی خواهند شد .

۳٫از آنجا که غالب گردانندگان فضای مجازی از کشورهای غربی می باشند به تبع آن نوع سیاست گذاری و راهبردهایی که در این فضا صورت می گیرد با دیدگاه ها و نظرات آن ها هم سو بوده ، و به همین دلیل در بسیار از موارد این سیاست ها با مبانی دینی و اهداف کشورمان هم خوانی نداشته و در برخی مواقع حتی در تقابل و تضاد نیز می باشد .

۴٫در فضای مجازی به دلیل نبود مربی کنار کاربر و نیز مواجه آنها با انبوهی از اطلاعات که غالب آن ها نیز با نگاه مثبت ارائه نمی گردند و دارای زمینه های انحرافی هستند ؛ کاربران مبتلا به تشتت ، سردرگمی و نیز نوعی بلوغ فکری زودرس به خصوص در مسائل جنسی می شوند.

۵٫در دسترس و همگانی بودن اطلاعات و محتوا ، سهل الوصول بودن آن ها ، عدم قانون حقوقی مدون در خصوص کپی رایت و برداشت اطلاعات ، تنوع ، تکثیر مطالب و اطلاعات براساس نیازهای مختلف و متنوع مخاطبان و کاربران و … موجب شده است تا متاسفانه شاهد سرقت های علمی و دریافت محتوا و متون بدون تحمل زحمت باشیم .

۶٫در فضای مجازی به خصوص در چت روم ها و تالارهای گفتمان  ، کاربران عمدتاً خویش را با نام غیر واقعی معرفی می نمایند و در بعضی مواقع به معرفی خود به عنوان جنس مخالف ، تحصیلات عالی بالا ، محل سکونت مناسب ، میزان درآمد زیاد ، شغل مدیریتی و … می پردازند . این امر در کاربرانی که وقت زیادی را صرف حضور در این فضا می نمایند ، رفته رفته در شخصیت و رفتار آن ها تاثیرگذار شده و به هویت و خود واقعی آن ها آسیب جدی وارد می سازد.

۷٫فضای مجازی ، زمینه ی مناسبی است برای شکل گیری و اشاعه و ترویج افکار ، محتوا واطلاعات دروغ و رفتارهای شبهه افکن ، شک برانگیز ، گروه های انحرافی ( شیطان پرست ، رپ ، هوی متال ، و… ) جنبش های نوظهور ، و …

۸٫تاثیرپذیری کاربران و مخاطبان به ویژه نوجوانان و جوانان از الگوها و نمادهایی است که توسط دیگر کشورها ساخته و پرداخته و قهرمان سازی شده اند ، می باشد.

۹٫منشاء و بستر برخی از واژه ها ، کلمات و ادبیات غیرمرسوم ( به اصطلاح زیرزمینی ) در سطح جامعه به ویژه در میان نوجوان و جوانانی که با اینترنت سروکار دارند فضای مجازی می باشد .این معضل می تواند آسیب جدی را به زبان رسمی و محاوره عمومی وارد نماید .

۱۰٫فضای مجازی فرصت مناسبی برای ترویج عقاید، مذاهب ، آیین ها و ادیان غیررسمی و ساختگی می باشد .(رستمی-۱۳۸۹-ص۵۲)

درباره ی admin

همچنین ببینید

خدا شناسی ، خودشناسی، وظیفه شناسی و آسیب شناسی

علی العلم النافع لهم —علم نافع ثمره اش صعود به اهداف متعالی و افزایش تقوا است. ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *